24. januar 2025 blir ikke noe nytt 13. januar 2023 for Tesla.
For to uker siden, fredag 10. januar, meldte BilNytt.no at Drammen havn er full av utgående Model Y, samtidig med at nye Model Y ble offisiell i Asia.
I dag, samme uke som Elon Musk skaper skrekkoverskrifter i forbindelse med Donald Trumps president-innsettelse, er nye Tesla Model Y offisiell i Europa.
Timingen kunne dermed vært langt bedre når Tesla Norway skal ha norske nybilkjøpere til å trykke på bestill-knappen fra sofaen foran TV-en.
Tesla åpner i dag salget av nye Model Y i Norge, men foreløpig kun i en dyr spesialversjon med levering fra mars.
Utgående Model Y ligger til en rentekampanje med 2,99 %.
Det er den samme kampanjerenten Tesla har tilbudt på ny Model Y siden nyttår.
I Kina selges nå utgående modell av Model Y med nullrente-kampanje over fem år.
Tesla opererer med nullrente også i Sverige, Danmark og Tyskland – som alle har lavere styringsrente enn Norge.
Samtidig fortsetter Tesla lagersalget av modellene som står i Drammen havn. Med prisjustering, men ikke med rentekampanje.
Gammel og ny Tesla Model Y. Dette er en førproduksjons-utgave av volummodellen Long Range med firehjulsdrift som kommer på et noe senere tidspunkt. Den tilsvarer dagens bestselger.
BilNytt.no har sett den kommende volummodellen i et lukket lokale.
Dyr variant først
Nå er Tesla altså i gang med salget av nye Model Y, samtidig med at lagersalget på den utgående modellen starter opp.
Det er absolutt ingen volumversjon av nye Model Y som lanseres først:
Model Y Launch Series Long Range 4x4 er i begrenset opplag med startpris på hele 610.000 kroner eneste valg fra i dag.
Dyreste versjon av utgående Model Y koster fra 480.000 kroner før tilvalg og «påslag», mens bestselgeren med firehjulsdrift koster fra 450.000 kroner. Disse bilene tilbys nå med en rente på 2,99 %.
Nøkkelinfo nye Model Y Launch Series Long Range 4x4:
- Pris: Fra 610.813 kroner
- Rekkevidde: 568 km (WLTP)
- Vekt: 1.997 kg
- Forbruk: 15,3 kWt/100 km
Leveransene av den nye modellen begynner allerede i mars.
Flere versjoner kommer
Tesla bekrefter at det vil komme flere versjoner av nye Model Y.
BilNytt.no har spurt Tesla Norway om når det kommer billigere versjoner som vil stå for et større volum.
Svaret er at Tesla per nå ikke har noe mer informasjon å dele om pris, levering eller spesifikasjoner på andre og «vanlige» versjoner av oppdaterte Model Y.
BilNytt.no har fått se en førproduksjonsutgave av den kommende bestselgeren, og ikke den mer eksklusive lanseringsmodellen. Mye tyder på at denne modellen kommer snart.
På hvilket tidspunkt Tesla velger å lansere rimeligere versjoner av nye Model Y, vil nok avhenge av hvor raskt de klarer å tømme lageret av den utgående modellen.
Det avhenger naturligvis også av når produksjonen kommer skikkelig i gang.
Fra slutten av neste uke kan kunder i Oslo og Bergen se nye Model Y på Skøyen og Kokstad. Lanseringsmodellen vil få større felger og egne emblemer.
Pusterom for konkurrenter
Tesla Norway var i en bedre angrepssituasjon 13. januar 2023, da de tok norsk bilbransje på senga med et voldsomt prisdump uten at konkurrentene var i stand til å svare.
I dag er for eksempel Harald A. Møller i en langt heldigere prissituasjon enn for to år siden.
Konkurrenter som BYD, Volkswagen og Xpeng har nå et vindu før nye Model Y kommer i billigere versjoner.
Lagersalg
I mellomtiden må Tesla Norway bli kvitt lagerbilene som står i Drammen havn og andre steder.
Hvilke grep Tesla gjør for å selge unna disse bilene er nok det som interesserer konkurrentene mest i dag.
Det at Tesla starter opp med en dyr spesialversjon, gjør at de billigere lagerbilene fremstår mer attraktive.
Parallelt med Teslas normale sluttspurt på slutten av fjoråret, kom det inn uvanlig store volum Model Y.
Disse selges nå til redusert pris.
For ett år siden kuttet Tesla prisen med 30.000 kroner og lanserte 0,99 % rente på Model Y.
Det har stått uvanlig mange Tesla Model Y i Drammen havn til at vi er i januar. Fra i dag tilbys utgående Model Y fra lager med kampanjerente.
Kommenterer ikke Musk-utspill
De siste dagene og ukene har Tesla-sjef Elon Musk blitt viet stor oppmerksomhet i både norske og internasjonale medier.
Ikke bare er han tett på Donald Trump, han er også frittalende blant annet når det gjelder tysk politikk.
Tesla Norway har ikke ønsket å svare på spørsmål om hvordan Elon Musk og Donald Trump eventuelt påvirker Tesla-salget.
BilNytt.no har også spurt om Tesla passerer 2024-voumet i 2025 – eller om et modellbytte betyr lengre leveringstider.
Svaret er at Tesla ikke har noen tall å dele når det kommer til volum i 2025.
I mellomtiden vil Tesla Norway ha fokus på å tømme lagrene med utgående modell.
I motsetning til Model 3 med facelift, har Model Y fått beholde den tradisjonelle blinklys-spaken bak rattet.
Ny 2025-rekord?
For å sette ny rekord i Norge må Tesla utlevere over 26.572 biler på ett år.
Volkswagen satte denne rekorden i 2016, ved hjelp store volum e-Golf, Golf GTE og Golf med bensin og diesel.
I 2024 ble det registrert 24.259 nye Tesla i Norge, ned 4,5 % fra 25.408 biler i 2023.
Markedsandelen til Tesla i Norge gikk dermed ned fra 20 % til 18,9 %.
Tesla forlot sin «egen priskrig» høsten 2023, og kom først tilbake med større volum høsten 2024. Mye tyder på at Tesla vil ha fullt trøkk gjennom hele 2025.
Tesla har tidligere slått modellrekorden satt av Volkswagen Boble i 1969. Tesla har tidligere også slått Fords gamle rekord:
Tilbake i rekordåret 1986 registrerte Ford 25.052 personbiler i Norge.
Teslas nye utleveringshub i Drammen har kapasitet til å utlevere 200 nye Tesla om dagen til kunder på store deler av Østlandet.
Les også: Priskrig og utslippskrav fører til nye lanseringsstrategier
Tips BilNytt.no:
Atle Falch Tuverud | Knut Moberg | Petter Knutsen Bjørkelo
Knut Moberg d.e | Jacob Moer Aanonsen | Jon Winding-Sørensen
Følg BilJobb.no på LinkedIn